Close Menu

    Subscribe to Updates

    PlavGusinje

    What's Hot

    Je li Gredić nagrađen za mobing?

    Šahman sa Satlerom: Crnu Goru očekuje period intenzivnih procesa, reforma izbornog zakonodavstva među prioritetima

    Pogledajte ko sve nije prošao za članove Glavnog odbora Bošnjačke stranke

    Facebook X (Twitter) Instagram
    PlavGusinje.me
    Facebook X (Twitter) Instagram
    • Vijesti
    • Plav
    • Gusinje
    • Vremeplov
    • Vjerski kutak
    • Sport
    • Oglasi
    • Umrlice
    • Kontakt
    • Impressum
    PlavGusinje.me
    You are at:Home»Vijesti»Vojni objekti u Plavu i Gusinju čekaju obećanu revitalizaciju: Nemarom države bivše karaule postale ruševine
    Vijesti

    Vojni objekti u Plavu i Gusinju čekaju obećanu revitalizaciju: Nemarom države bivše karaule postale ruševine

    administratorBy administrator2. Jula 2024.Nema komentara4 Mins Read127 Views
    Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Reddit
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email

    Među brojnim obećanjima koja su stizala sa različitih adresa da će se na sjeveru Crne Gore valorizovati društveni kapaciteti iz perioda socijalizma ubrajaju se i ona koja se tiču revitalizacije objekata koji su pripadali nekadašnjoj Jugoslovenskoj narodnoj armiji.

    Međutim, svi ti objekti sa pripadajućom opremom, kojih na području Plava i Gusinja ima preko deset, već više od dvadesetak godina prepušteni su konstantnom propadanju. Radi se o objektima koji su uglavnom stacionirani u zaštićenoj zoni Nacionalnog parka Prokletije. Iz lokalne uprave navode da su svjesni da nije dobro što se ti objekti nalaze van svake funkcije, ali da Opština nema nadležnost da se stara o njima.

    – I pored brojnih inicijativa koje su pokretane do revitalizacije nekadašnjih vojnih objekata nije došlo, što je zaista velika šteta. U više navrata smo razgovarali sa rukovodstvima Nacionalnog parka Prokletije da se bivše karaule stave u neku funkciju, na način što bi se u njima instalirali određeni turistički i drugi kapaciteti, ali sve se završilo na razgovorima. Šta će dalje biti sa ovim objektima i imovinom prije svega zavisi od Vlade i državnih organa, jer se sve to nalazi u državnom vlasništvu. Dobro bi bilo da se nađe neko prihvatljivo rješenje jer se ti objekti uglavnom nalaze na atraktivnim lokacijama koje posjećuje veliki broj turista – saopštili su “Danu” iz Opštine Plav.

    Riječ je o ljetnjim i zimskim karaulama stacioniranim na različitim lokalitetima Desnog Grnčara, Lijevog Grnčara, Vusanja, Grebaja, Bogićevice, Jasenice, Trokuza i Treskavca. Poznato je da mnoštvo ljudi, ne samo iz Crne Gore nego i iz brojnih drugih zemalja svijeta, tokom čitave godine pješače stazama koje prolaze pored ovih oronulih objekata i pitaju se zašto su oni u stanju u kakvom jesu.

    Iz turističkih organizacija Plava i Gusinja navode da bi bilo dobro da se nekadašnje karaule pretvore u stacionare za prenoćišta, jer, kako tvrde, sve više ljudi želi da aktivni odmor u prirodi kruniše spavanjem negdje u nekom izazovnom seoskom ili planinskom mjestu.

    – Mi smo tu da damo svaku vrstu podrške da se bivše karaule stave u funkciju razvoja ovog kraja. Smatramo da ti objekti mogu da se pretvore u pravi turistički brend, ali bez pomoći države svaka je priča uzaludna – zajednička je ocjena predstavnika turističkih organizacija Plava i Gusinja.

    Iz Mreže nevladinih organizacija Plava tvrde da naležne institucije dosad nijesu imale razumijevanja za revitalizaciju bivših vojnih objekata na području Plava i Gusinja.

    – Neki do ovih objekata mogli su lako da se pretvore u objekte uslužnog karaktera. Međutim, nadležni nijesu preduzeli ništa da se ovi kapaciteti iskoriste, onako kako je iskorišćen objekat karaule u andrijevičkom selu Jošanica, koji je preuređen u moderni hostel za prihvat brojnih gostiju. Umjesto toga dozvoljeno je da se sa tih napuštenih objekta odnese sve što se moglo odnijeti, tako da na mjestima nekadašnjih karaula imamo obične ruševine. Sve je to velika opomena za one koji se samo deklarativno zalažu za razvoj sjevera. Dosta je bilo prazne priče, ovdje trebaju konkretna rješenja – poručili su iz Mreže NVO Plava.

    Ruiniran i planinarski dom “Bjeluha”

    Mještani Velike ukazuju da je zubu vremena prepušten i nekadašnji planinarski dom “Bjeluha”, koji je poslije Drugog svjetskog rata sagrađen pored puta Murino – Čakor – Peć. Taj dom je nakada imao stalni restoran i čak 64 kreveta za smještaj.

    – Više je nego nedopustivo da uopšte ne postoji interesovanje institucija za zaštitu i valorizaciju planinarskog doma “Bjeluha”. Mi i ne znamo u čijem se vlasništvu nalazi ovaj objekat. Uzaludno smo pokušavali da animiramo državne organe da ovaj objekat pretvore u nešto korisno i da ga zaštite od daljeg propadanja. Prava je šteta što je dozvoljeno da jedan ovakav objekat, koji je nekad bio izuzetno reprezentativan, doživi ovakvu sudbinu. “Bjeluha” je bio sklonište i svratište za brojne putnike i posjetioce koji su krstarili ovim područjem – ističu mještani Velike.

    Izvor: Darko Jovović/DAN (tekst i foto)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Reddit WhatsApp Telegram Email
    Previous ArticleTO Plav: Predstavljen kalendar aktivnosti za jul
    Next Article Gusinje dobilo klupe od plastičnog otpada – Eko klupe
    administrator
    • Website

    Related Posts

    Je li Gredić nagrađen za mobing?

    10. Jula 2025.

    Šahman sa Satlerom: Crnu Goru očekuje period intenzivnih procesa, reforma izbornog zakonodavstva među prioritetima

    10. Jula 2025.

    Pogledajte ko sve nije prošao za članove Glavnog odbora Bošnjačke stranke

    7. Jula 2025.
    Leave A Reply Cancel Reply

    Preporučujemo

    Priča o četiri mlade muslimanke-partizanke iz Gusinja tokom Drugog svjetskog rata

    23. Marta 2024.5.214 Views

    Dok ga Tramp čeka, Ibrahimović u srpskom restoran VUK sa društvom iz ćoška

    24. Januara 2025.2.618 Views

    Kako se živjelo u Murino 1985. godine

    31. Januara 2024.2.498 Views

    Ali-Pašini izvori, prirodni biser Gusinja: Vrelo iz kojeg svake sekunde izviru četiri kubika vode

    17. Aprila 2024.2.402 Views
    Ne propusti!
    BDP 10. Jula 2025.

    Je li Gredić nagrađen za mobing?

    Piše: Everin Čekić, dipl.ing.el. i osnivač Bošnjačkog demokratskog pokreta (BDP) Mobing je, prema mišljenju…

    Šahman sa Satlerom: Crnu Goru očekuje period intenzivnih procesa, reforma izbornog zakonodavstva među prioritetima

    Pogledajte ko sve nije prošao za članove Glavnog odbora Bošnjačke stranke

    Šahmanović: U Fondu postoje obrisi kriminala; Nurković: Držaću se zakonitog i poštenog rada

    Ostanimo u kontaktu
    • Facebook
    • Twitter
    • Pinterest
    • Instagram
    • YouTube
    • Vimeo
    Opština Gusinje
    O nama
    O nama

    Naša misija je da na objektivan, tačan i nepristrasan način izvještavamo o svim važnim događajima iz Plava, Gusinja, Crne Gore, regiona i svijeta. Sa posebnim senzibilitetom ćemo pratiti i rad naše dijaspore. Portal je otvoren za saradnju za sve dobronamjerne ljude, za sve one kojima su Plav i Gusinje na prvom mjestu.

    Facebook X (Twitter) WhatsApp
    Poslednje objavljeno

    Je li Gredić nagrađen za mobing?

    Šahman sa Satlerom: Crnu Goru očekuje period intenzivnih procesa, reforma izbornog zakonodavstva među prioritetima

    Pogledajte ko sve nije prošao za članove Glavnog odbora Bošnjačke stranke

    Popularno

    Damir Gutić čestitao Ramazanski bajram

    4. Juna 2019.0 Views

    Šahmanović u posjeti Kancelariji za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Srbije

    6. Juna 2019.0 Views

    Počinju ljetnje vrućine: Narednih dana do 35°C

    7. Juna 2019.0 Views
    © 2025 PlavGusinje, Develop by amax.
    • Home

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.